Svalbard er ikke lenger en del av Norge!

Men hvis utlendingen da begynner å trives såpass godt at den bestemmer seg for å bli, så oppdager utlendingen veldig raskt at fastlandet, både myndigheter og bedrifter, ikke er like glad i dens tilstedeværelse som utlending selv er. Utlendinger fra Svalbard er, nemlig, slett ikke uten videre velkomne i Norge, med en gang de ønsker noe annet enn å bruke sine penger der nede – som kjent hjelper det ingenting å ha bodd på Svalbard i 50 år, hvis man ønsker å oppholde seg i mer enn fire måneder på fastlandet må man likevel søke om visum.

Etter å ha fått bråstopp ved alle de diverse steiner som ligger i veien for en Svalbard-utlending som skal gjøre et eller annet i Norge, begynner utlendingen etter hvert å tenke at Svalbard er vel egentlig ikke en del av Norge, denne øya later bare som. Men det er selvfølgelig ikke noe utlendingen sier høyt mens nordmenn er til stede.
Men, kjære utenlandske og norske venner, nå har vi det svart på hvitt: Gårsdagens avslag på min søknad om fire måneders studielån for et kurs i Oslo, begrunnes med følgende gladmelding: «Vi har kommet til at siden Svalbard ikke er en del av Norge, er det ikke mulig slik forskriften er formulert, å opparbeide rett til støtte etter dette punkt for søker som arbeider og betaler skatt til Svalbard.»

Nå har altså en særnorsk institusjon som Statens lånekasse for utdanning er, bekreftet hva noen av oss utlendinger hadde mistanke om tidligere: Denne øya her er ikke en del av Norge. Revolusjon! Lenge leve fristaden Longyearbyen!

Daniel Vogedes
bosatt på Svalbard (dessverre ikke i Norge) siden 2001