Bor trangt for miljøet
– Blir det fest?, spurte en av de framøtte journalistene.
– Når vi er sammen blir det alltid fest, svarte Victoria. Midnattssolen lyste på sitt sterkeste da de tre kongelige gikk ombord på den svenske isbryteren «Oden» sent i går kveld.
– Jeg synes det er veldig hyggelige å vise fram en bit av Norge på en dag som denne, sa kronprins Haakon.
– Også er det jo hyggelig at vi skal være på et svensk skip, sa kronprinsesse Victoria før hun la armene rundt kronprins Fredrik.
– Med godt dansk nærvær.
Beskyttere av Polaråret
Det er første gang de tre kronearvingene vil tilbringe så lang tid sammen. Tronearvingene er beskyttere for Det internasjonale Polaråret (IPY) i hver sitt land, og turen kom i stand på initiativ fra den svenske kronprinsessen.
I løpet av båtturen skal tre kongelige overvære at forskere tester nytt utstyr som skal bruke til en mer langvarig ekspedisjon senere i sommer.
– Vi skal også delta på flere seminarer, og jeg håper å få svar på flere av de klimaspørsmålene jeg lurer på, sa den norske kronprinsen. Han fortalte videre at Polaråret er et av de store løftene i internasjonal forskning.
– Det er satt av store midler for å få større prosjekter i gang, slik som kartlegging av havstrømmene, som vi ikke vet nok om fordi det ikke finnes gode nok data. Derfor er en slik satsing viktig, sa Haakon.
Kommer til Longyearbyen
De skandinaviske tronearvingene skal besøke forskningsanlegget i Ny-Ålesund torsdag. Deretter reiser de med helikopter tilbake til Longyearbyen fredag. Der vil ungene i Polarflokken barnehage få besøk, før de kongelige begir seg til fots via Hilmar Rekstens vei til sentrum, hvor de blir et kulturarrangement ved gruvearbeiderskulpturen.
Deretter begir tronearvingene ned til Forskningsparken hvor de vil bli orientert om frøhvelvet og CO2-prosjektet.
