Branntilløp i Nybyen

– Vi fikk melding fra brannvesenet rett etter klokken 04 om røykutvikling i en brakke i Nybyen. En av beboerne trodde han hadde skrudd av plata i fellesrommet i første etasje, noe han ikke hadde gjort. På plata stod det en kjele, og det var sterk røykutvikling i rommet, sier sysselmannsførstebetjent Petter Braaten.
Brakka ligger mellom Kunstnersenteret og Stormessa.

Full av fett

Brannvesenet fikk melding om situasjonen fra en beboer som hadde oppdaget røyken.

– Vifta over komfyren var full av fett, som lett kunne tatt fyr, så dette var en potensiell alvorlig sak. Vi har opprettet en undersøkelsessak, men det er for tidlig å si om det blir en reaksjon mot han som hadde brukt kjelen eller ikke, sier Braaten.

Ingen evakuert

Han forteller at det lå mange personer og sov i bygget, men at ingen av dem fikk røykskader.

– Det var mest røyk inne på fellesrommet, og noe i gangen. Beboerne våknet av brannalarmen, og situasjonen var under kontroll med en gang vi fikk fjernet kjelen og luftet ut, sier Braaten.
Ingen av beboerne ble derfor evakuert.