Oppfordrer til samarbeid
Nærmere halvparten av Barentsburgs 450 innbyggere hadde møtt fram da Sysselmannen holdt folkemøte i Barentsburg mandag kveld. Møtet er hovedsakelig ment som informasjon til Trust Arktikugols nye arbeidere i byen.
Sysselmann Per Sefland var den første som tok ordet på scenen, og ga de nye arbeiderne i Barentsburg en kort gjennomgang av Svalbards historie, og bakgrunnen for at norske styresmakter er øverste myndighet på øygruppa.
Økt aktivitet
– Vi setter stor pris på utvidelsen av drift og aktivitet i Barentsburg, men dette krever et tettere samarbeid med de norske myndighetene på Svalbard, sier sysselmann Per Sefland.
Han understreker at også i Barentsburg gjelder norske lover og regler.
Også miljøvernsjef Arne Malme og sysselmannsoverbetjent Erik Nygaard kom med informasjon til arbeiderne i Barentsburg.
Malme snakket blant annet om doblingen av antall turister på øya.
Miljøansvar
– Vi er glad for alle som kommer, men ønsker ikke at de skal etterlate seg spor i naturen. Det er den norske stat som er ansvarlig for å ta vare på miljøet på Svalbard, sier Malme, og legger til at myndighetene har satt høye miljømål for Svalbard.
Erik Nygaard la vekt på at norsk politi er politimyndighet også i Barentsburg, og viste til flere saker hvor norsk politi hadde tatt aksjon i Barentsburg.
–Det er veldig viktig å holde disse folkemøtene. Også i Barentsburg er det en stor turnover, og ettersom flere og flere norske lover blir gjeldende også her er det viktig med informasjon, sier Sefland.
Les mer om folkemøtet i Barentsburg i fredagens utgave av Svalbardposten
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
