Kjære folkevalgte!
Fra dette forslaget ble kjent, har det vært et hett samtaleemne blant foreldre i Longyearbyen. Som foreldrerådsrepresentant i Kullungen barnehage, har jeg fått mange innspill til høringsuttalelsene som samarbeidsutvalgene i barnehagene skal sende inn til Oppvekstforetaket innen 25. november.
Tidsfristen på høringsuttalelsen har vært så kort at det ikke har vært praktisk mulig for oss å innkalle til et eget foreldremøte, men saken engasjerer åpenbart mange, og tilbakemeldingene er entydige. Ingen ønsker at barn under ett år skal miste retten til å søke barnehageplass i Longyearbyen. Aldersgrense for å søke barnehageplass vil ramme svært mange. Hadde det vært en slik aldersgrense ved forrige opptak, ville sju av de tretten barna på småbarnsavdelingen i Kullungen stått uten plass ved oppstarten i august i år. Er situasjonen lik i de to andre barnehagene, sier det seg selv at dette berører svært mange av byens barnefamilier. Det stemmer dårlig med påstanden som fremkom i forrige nummer av avisen, at det erfaringsmessig ikke søkes barnehageplass for mange under ett år. Antall barnefødsler i Longyearbyen er nesten fordoblet på få år og stiger fortsatt. Selv om man tar den lengste foreldrepermisjonsvarianten med 80 prosent lønn i 54 uker, er permisjonen over når barnet er rundt ett år. Dersom endringsforslaget blir vedtatt, betyr det at det i årene som kommer, er mange familier som risikerer å måtte søke om ulønnet permisjon i flere måneder, avhengig av når på året barnet er født. Konsekvensene for disse barnefamiliene vil være mange. Ulønnet permisjon har ikke bare økonomiske konsekvenser, men kan medføre at man for eksempel mister retten til sykepenger om man ikke har vært i lønnet arbeid eller permisjon i fire uker. Har man bolig gjennom arbeidsgiver, er det ingen selvfølge at arbeidsgiver lar en beholde boligen dersom det må skaffes vikar som skal ha et sted å bo. Jo lenger en er borte fra arbeidet, jo vanskeligere er det å komme tilbake og sette seg inn i det som har skjedd av endringer på arbeidsplassen. På bakgrunn av dette bør alle virksomheter i Longyearbyen merke seg endringsforslaget og si fra hva dere mener, for om en nedre aldersgrense for å søke barnehageopptak blir innført, får det konsekvenser for arbeidslivet!
Longyearbyen skal være et familiesamfunn, noe blant andre Store Norske har signalisert at de vil legge til rette for. Da er det viktig at tilbudet til familiene imøtekommer de reelle behovene: Det er ytterst få som kan ty til besteforeldre, spesielt pensjonerte besteforeldre med god tid, som kan stille opp om barnehagetilbudet uteblir. Det fremgår av lokalstyrets visjon at Longyearbyen skal være unikt; ta dette på alvor ved å lage en barnehagemodell som passer samfunnets behov, og ikke viderefører et mindreverdig tilbud som kun fyller minimumskravet for fastlandet! Longyearbyen har nylig fått pris for å være et inkluderende lokalsamfunn; lev opp til denne hedersbetegnelsen gjennom å ikke diskriminere familier som har behov for barnehageplass, fordi barna ikke oppfyller alderskriteriet. Når det gjelder opptakskriterier står det i endringsforslaget at barnehageloven skal følges «så langt det passer». Det er vanskelig å se at det ikke skulle passe å bruke noen av de aktuelle lovparagrafene. § 2 sier at barnehageeier har plikt til å definere opptakskriterier som er objektive og etterprøvbare. § 13 sier at kriteriene skal gi første prioritet til barn med funksjonshemming eller som kommer inn under barnevernsloven. For øvrig er det opp til barnehageeier selv hva kriteriene skal omfatte. I utarbeidelsen av opptakskriterier i Longyearbyen, er det ønskelig at Longyearbyen lokalstyre som barnehageeier lar brukerne få komme med innspill. Objektive og etterprøvbare opptakskriterier vil sikre forutsigbarhet i barnehageopptaket og forhindre at det baseres på skjønnsmessige vurderinger.
Kjære folkevalgte: Om den endringen som er ute på høring blir gjennomført, kan dere hevde at det er full barnehagedekning i Longyearbyen. Men det vil bare være på papiret. Selv om retten til å søke om opptak for barn under ett år blir fjernet, er det like fullt behov for barnehageplass til disse barna! Lån øre til våre stemmer, store som små, og ikke innfør aldersbegrensning for når man kan søke om barnehageplass!
Kristin Woxholth
Longyearbyen
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
