Barentsburg kan få fiskemottak
Fiskemottaket i Barentsburg kan bli en realitet innen kort tid. (Foto: Birger Amundsen)
Russiske myndigheter ønsker å ferdigstille prosjekteringen på det planlagte fiskemottaket i Barentsburg i løpet av året.
– Et fiskemottak vil gjøre det lettere for russiske fiskefartøy å levere fangst, ettersom det bare er en time å gå fra fiskefeltene til Barentsburg. Mottaket vil også sikre sysselsetting for russere i Barentsburg, sier fiskerikomiteleder Andrej Krajnij ifølge det russiske nyhetsbyrået RIA Novosti.
Uttalelsen kom under et besøk Krajnij gjorde i Murmansk tirsdag denne uka, det skriver NTB. Prosjekteringen på fiskemottaket skal være ferdig i løpet av 2009.
Norske spesialister
Ifølge NTB er det norske spesialister som skal stå bak byggingen av fiskemottaket, fordi norsk fiskeindustri lettere kan følge den strenge miljølovgivningen på Svalbard.
I 2007 besøkte en stor kommisjon ledet av daværende visestatsminister Sergej Narysjkin Barentsburg.
Tilstedeværelse
Dette ble tolket som et signal på at russerne ønsket en fortsatt sterk tilstedeværelse på Svalbard uten at noen nye tiltak er satt i gang i Barentsburg.
Både forskning turisme og bygging av flyplass har blitt nevnt som utviklingsmuligheter for byen, i tillegg til fiskemottaket.
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
