Brann påsatt av gutter
Brannen kunne raskt utviklet seg til storbrann på grunn av omfanget av brennbare væsker lagret i nærheten. (Foto: Per Andreassen/Sysselmannen)
To mindreårige gutter utløste lørdag kveld brann ved Ingeniør G. Paulsen (IGP). Guttene ble pågrepet kort tid etterpå, og er alt avhørt av politiet.
– Det ble slått full alarm ved 19-tida lørdag kveld, etter at det var kommet inn en rekke meldinger om brann ved en av lagerhallene til IGP på Sjøskrenten, sier vakthavende førstebetjent Per Andreassen hos Sysselmannen.
Andreassen forteller at det brant heftig på utsiden av hallen, men at brannvesenet effektivt kvelte det hele med skum.
Brennbare væsker
Hallen, en såkalt rubbhall, er lager for snøskutere og inneholder av den grunn svært mye brennbar væske, samt at det visstnok også er lagret ammunisjon i den. Et vitne så to gutter sykle fra stedet i full fart like etter at det var begynt å brenne.
– Samme vitne fikk kort tid etterpå øye på de to samme guttene på vei ned til brannstedet, og tok kontakt med politiet, sier Andreassen.
Guttene innrømmet at de hadde lekt med åpen ild og brennbare væsker, og stukket fra stedet da det begynte å brenne. Guttene er 13 og 14 år gamle.
Barnevernet
Andreassen forteller at de to guttene er under kriminell lavalder, og at saken derfor rutinemessige overlates til barnevernet.
– Det er opp til barnevernet å avgjøre hva som videre skal skje. Det som er klart er at dette kunne ha gått riktig ille, sier han.
Brannen tiltrakk seg et stort publikum på en ellers stille og fredelig lørdagskveld i Longyearbyen.
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | Landet 14:21 |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | Avreist 15:12 |
