Isbjørnen på land

«Nordsyssel» lagde vei for isbjørnen, som gikk i land i Hiorthhamn i går kveld. (Foto: Per Andreassen/Sysselmannen)

Etter tolv timer fikk Sysselmannen den gjenstridige isbjørnen på land.

Lørdag morgen fikk politiet melding om to isbjørner som vandret i hytteområdet på Vestpynten. De to isbjørnene ble jaget fra land med snøskuter, bil og helikopter. Den ene isbjørnen kom tilbake flere ganger i løpet av dagen. Til slutt valgte Sysselmannen å bruke «Nordsyssel» for å få jaget isbjørnen vekk fra byen.

Lagde råk

Politiet fikk melding om at to isbjørner bevegde seg i hytteområet på Vestpynten rett etter klokken halv ni lørdag morgen. Først rundt klokken ni på kvelden fikk politiet bjørnen i land i Hiorthhamn. 

– Vi brukte «Nordsyssel» for å lage en råk inn til Hiorthhamn. Den skjønte etter hvert at det var fornuftig å følge den, sier sysselmannsførstebetjent Per Andreassen. 

Bjørnen oppholdt seg i området Vestpynten, Revneset og litt innover i Adventfjorden. Den oppførte seg ikke truende, men orienterte seg hele tiden inn mot Longyearbyen.

Ugunstig

– Det var ugunstig å ha bjørn ved byen nå som det er skimaraton og mye folk her. Konklusjonen var at vi måtte påvirke den så den ikke kom inn mot byen, sier Andreassen, som understreker at de rådførte seg med forsker Jon Aars på Norsk Polarinstiutt.  

– Aars syntes dette var en god løsning, sier Andreassen.

Da isbjørnen kom i land ble han jaget et stykke unna hyttene i området, og la seg til oppe i lia.

– Vi sa fra til hyttebeboerne. De er jo vant til å takle isbjørn, og skulle si fra om den ble nærgående, forteller Andreassen.

Sysselmannsførstebetjenten ber folk være oppmerksomme på at det er bjørn i området nå. 

– Vi ber folk vise normal forsiktighet som man bør ha på Svalbard.