Liten økning i strømprisen
Økonomisjef Elin Dolmseth (t.v.) la fram budsjettforslaget for AU tirsdag. (Foto: Karine Nigar Aarskog)
Strømprisen i Longyearbyen øker lite til neste år sammenlignet med de to siste årene.
Fra 2007 til 2008 økte strømprisen i Longyearbyen med over 18 prosent. Året etter var økningen på nær 21 prosent. Den kraftige økningen skyldes blant annet at kostnadene ved et reservekraftverk skulle være delvis brukerfinansiert. Til neste år vil strømprisen bare øke med rundt fire prosent.
Dersom lokalstyret vedtar satsene, vil grunnavgiften fra årsskiftet ligge på 1.685 kroner i året, med en pris per kilowattime på 1,14 kroner.
Riktig samsvar
Administrerende direktør i Bydrift, Iver Rode, forklarer den lave økningen med at brukerfinansieringen av driften nå ligger på riktig nivå.
– Det er ikke noen regnskapsmessig grunn til å legge på strømprisen utover den vanlige prisøkningen på fire prosent. Vi er rimelig trygge på at forbruket og utgiftene samsvarer godt slik det er i dag, sier Rode.
Nå regner Bydrift med mer hjelp fra staten i fremtidige investeringer. På neste års budsjett har foretaket blant annet fått 7,1 millioner kroner fra staten, som er øremerket til betjening av lån tatt opp til investeringer i fjernvarmenettet.
Flere prosjekter
Strømprisene ble diskutert da Administrasjonsutvalget (AU) denne uka behandlet neste års budsjett. AU gikk inn for at Longyearbyen lokalstyre til neste år skal ha et investeringsbudsjett på 11 millioner kroner og et driftsbudsjett på nær 95 millioner kroner.
I investeringsbudsjettet er de fleste prosjektene i regi av Bydrift. Blant disse er hall for lagring av kull, planlegging av utbygging av skolen, tilleggsfinansiering av utbyggingen av Polarflokken barnehage, nye søppelcontainere, vei på Hotellneset og tilrettelegging i utbyggingsområder.
Få investeringer
Lokalstyret skulle gjerne gjort flere større investeringer, men mangler penger. Blant annet trenger skolen en utvidelse.
– I søknaden vi sendte til Justisdepartementet om statstilskudd søkte vi om 188 millioner. Når vi da får rundt 90 millioner, får vi ikke gjennomført annet enn drift og den nødvendige samfunnsproduksjonen, sier lokalstyreleder Kjell Mork (Ap).
Lokalstyret skal behandle budsjettet 15. desember.
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
