Maktpersoner til Svalbard
Ted Turner fikk et kaldt møte med Svalbard da han besøkte frøhvelvet i 2008. (Arkivfoto: Birger Amundsen)
CNN-grunnlegger Ted Turner kan komme på nytt storbesøk. Med seg på laget har han folk som Gro Harlem Brundtland og Kofi Annan.
I disse dager forberedes et styremøte for United Nations Foundation (UNF) i Norge. Stiftelsen UNF ble grunnlagt av CNN-grunnlegger Ted Turner i 1998, og styret består av 13 prominente personer.
Blant dem finner vi Gro Harlem Brundtland, tidligere generalsekretær i FN, Kofi Annan, nobelprisvinner Muhammed Yunus og tidligere utenriksminister i Russland, Igor Ivanov.
Felttur
I en epost til Sysselmannen gir seniorrådgiver Per Egil Selvaag i FN-seksjonen i Utenriksdepartementet det første signalet om at UNF legger opp til besøk til Svalbard juni neste år.
– Det er nylig bestemt at Norge skal være vertsland, så vi har ikke lagd et program ennå, sier fungerende seksjonsleder Alf Vestrheim i FN-seksjonen.
Selve styremøtet skal være i Oslo, men styret ønsker også to-tre dager på Svalbard.
Klima på Svalbard
Blant annet vil klimaspørsmål stå på agendaen under feltturen.
– UNF er en viktig støttespiller med innflytelsesrike medlemmer. Det blir en god anledning til å ta opp spørsmål vi er interessert i på norsk side, sier Vestrheim.
UNF skal støtte FNs arbeid med å løse globale utfordringer, gjennom å koble FN med mennesker, ideer og ressurser. Organisasjonen er spesielt opptatt av kvinnespørsmål, klima, miljø og energi.
Nytt besøk
Det er ikke første gang Ted Turner tar med seg celebre gjester til Svalbard.
I juli 2008 kom han hit sammen med blant andre finanskjendisen George Soros, tidligere president Jimmy Carter i USA og tidligere utenriksminister Madeleine Albright i USA. Besøket var en del av et cruise med «National Geographic Endeavour».
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
