Russerne flyr kommersielt
Dette russiske MI8-helikopteret flyr for det russiske gruveselskapet Trust Arktikugol. (Arkivfoto: Birger Amundsen)
Trust Arktikugols helikopter har bare tillatelse til å fly i forbindelse med selskapets gruveaktivitet. I sommer flyr russerne for Avinor, fordi de norske selskapene var for dyre.
Luftfartstilsynet har gitt Trust Arktikogul dispensasjon til å fly for Avinor i forbindelse med utsettingen av tre nye flynavigasjonsanlegg på øygruppa. Trusten bruker det russiske helikopterselskapet Air Company Spark Plus som helikopteroperatør.
Airlift stiller spørsmål ved at Luftfartstilsynet åpner for at russerne får fly kommersielt for statlige aktører.
– At vi taper en kontrakt, får vi finne oss i. Det som er interessant for oss å finne ut hvilke kommersielle regler som gjelder for Svalbard, sier direktør Kjell Paulseth i Airlift.
Han vil gjerne vite om Luftfartstilsynet mener Airlift skal konkurrere med utenlandske selskaper.
Ny praksis
Ifølge Airlift er det en ny trend at russerne oftere får dispensasjon til å fly med sitt MI8-helikopter på oppdrag for andre, selv om norske selskaper kan gjøre jobben.
– Det ble gitt en tilsvarende dispensasjon til russerne i fjor. Siden det gjaldt russisk forskningsaktivitet tenkte vi det var greit siden det gjaldt deres egne. Men når de skal fly for den norske stat er det annerledes, sier Kjell Paulseth.
Han forteller at det vil være håpløst for dem å konkurrere med russerne som har et helt annet kostnadsnivå.
– Om argumentet for at russerne får fly er at de er billigere enn de norske selskapene, er det et argument alle kan bruke. I så fall må vi revurdere aktivitetsnivået vårt på Svalbard utover kontrakten med Sysselmannen, sier Paulseth.
En totalvurdering
Informasjonsdirektør Tor Iversen i Luftfartstilsynet sier at tillatelsen til russerne baserer seg på en totalvurdering.
– Vi har vurdert alle opplysningene som har kommet i saken og den samfunnsmessige viktigheten av å få gjennomført tiltaket, sier han.
Iversen understreker at tillatelsen russerne har fått, er et engangstilfelle.
– Ut fra de opplysningene vi har, er det bare den russiske maskinen som er kraftig nok til å gjennomføre oppdraget i det tidsrommet Avinor ønsker, sier Iversen.
Kapasitet avgjørende
Luftfartstilsynet er underlagt Samferdselsdepartementet, som tidligere har slått fast at Trust Arktikugol bare har tillatelse til å fly i forbindelse med egen virksomhet.
– Hvilke signal gir det at et statlig selskap nå leier det russiske helikopteret kommersielt?
– Luftfartstilsynet har gitt tillatelse i henhold til regelverket. Departementet kan ikke se at dette gir noe spesielt signal, sier Tomm Øvre, fungerende avdelingsdirektør i Samferdselsdepartementet.
Øvre sier at kapasitet, ikke pris, var den avgjørende faktoren da Luftfartstilsynet behandlet søknaden fra Trust Arktikugol.
Han mener tillatelsen fra Luftfartstilsynet ikke vil skape presedens.
– Tvert imot. Det er viktig at norske aktører tar helikopteroppdragene på Svalbard, sier han.
Les mer i dagens utgave av Svalbardposten!
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
