Sysselmannen rykket ut
Luftputebåten Sabvaaba har vært stasjonert å Yermakplatået i tre sommersesonger. Bildet er tatt sommeren 2008. (Arkivfoto: Yngve Kristoffersen)
Forskerne i luftputebåten i isen nord for Svalbard kontaktet ikke Unis som avtalt.
– Forskerne på luftputebåten har en avtale om å kontakte Unis hver ettermiddag før klokken 18. Da Unis ikke hadde fått kontakt før klokken 19 søndag kveld, kontaktet de Sysselmannen, forteller sysselmannsoverbetjent Erik Nygaard.
Luftputebåten Sabvabaa befinner seg for tiden ved iskanten på 81 grader og 30 minutter nord. Det er Universitetet i Bergen og professor Yngve Kristoffersen som for tredje sesong bruker luftputebåten til å gjennomføre forskning på Yermakplatået nord for Svalbard.
– Siden vi ikke kom i kontakt med mannskapet på luftputebåten, sendte Sysselmannen Super Puma-helikopteret nordover, sier Nygaard.
Underveis fikk de kontakt med ekspedisjonen på dårlig iridiumforbindelse, og da de kom fram, visste det seg at det bare var problemer med satellittelefonen som gjorde at mannskapet ikke hadde fått meldt fra til avtalt tid.
– Det var ikke behov for å frakte noen tilbake til Longyearbyen, og helikopteret var tilbake i byen ved halv ett-tiden, sier Nygaard.
Luftputebåten skulle egentlig ha returnert til Longyearbyen før helgen, men har vært værfast noen dager.
| Fra | Tromsø |
| Ankomst | 13:55 |
| Status | - |
| Til | Tromsø |
| Avgang | 14:45 |
| Status | - |
