Bassenget stengt denne uken
Bassenget holdes stengt denne uken, mens man forsøker å reparere skadene i bunnen.

Denne artikkelen er mer enn fem år gammel.

Mandag var representanter fra Longyearbyen lokalstyre på befaring i bassenget i Svalbardhallen.
Lørdag skadet en 40 år gammel mann seg på løse fliser på bunnen av bassenget. Han fikk ei stygg flenge i foten da han kom borti en brukket flis på bunnen mens han lekte med barna sine. Mannen fikk hjelp til å forbinde såret av personalet på stedet, og kjørte selv til sykehuset for videre oppfølging. Men det var smertefullt, og mannen bruker nå krykker for å avlaste den skadede foten.
Mette Østby fra eiendomsavdelingen og enhetsleder for kultur Roger Zahl Ødegård var på befaring i bassenget i dag sammen med servicearbeider Patrick Bossart i Svalbardhallen. Bassenget blir i alle fall stengt til fredag denne uken.
– Vi skal forsøke å reparere skadene i bunnen på bassenget så godt det lar seg gjøre denne uken. Så er det å håpe at det går an å holde åpent inntil videre etter det, sier Ødegård.
Hvis denne planen ikke fører til tilfredstillende sikkerhet, kan LL bli nødt til å iverksette mer omfattende vedlikeholdstiltak.
Eiendomsavdelingen har hatt møter med ledelsen i Svalbardhallen tidligere, der vedlikehold har vært et tema. Planen er at ventilasjonsanlegget skal tas som neste post. I og med at flisene i den 20 år gamle bassengbunnen nå har begynt å løsne, kan det være at man må stokke om på vedlikeholdsplanen.
– Det er noe vi skal diskutere i den videre prosessen. Vi har tenkt at vi ikke vil skifte noe ut før det er utslitt, men nå viser flisene seg å synge på siste verset tidligere enn vi trodde, sier eiendomssjef Mette Østby.
Bassenget ble tømt for vann sist sommer. Men ingen tenkte at flisene burde bli sett på da.
– Problemet med flisene begynte noen uker etter at vi hadde fylt bassenget igjen. Siden har det bare blitt verre. Vi har forsøkt å lappe bunnen så godt vi har kunnet i mellomtiden, men har hele tiden oppdaget nye løse fliser, sier Patrick Bossart.
Roger Zahl Ødegård forsikrer om at det er en prioritert oppgave å holde bassenget åpent. Dette fordi bassenget er det desidert mest besøkte tilbudet LL har.