Vil vise klimaendringene på en annen måte
Sindre Kolbjørnsgard (26) og teamet hans reiste til Arktis for å gjennomføre en ekspedisjon som resulterte i dokumentaren «Voices of the glaciers». Ved å gjenskape over hundre år gamle bilder, viser dokumentaren hvordan isbreene i Arktis smelter med stor hastighet.
Drønbreen i 1925 og i 2019.
Sindre Kolbjørnsgard
I 2019 reiste det lille teamet av forskere og eventyrere på en ekspedisjon for å dokumentere klimaendringene på Svalbard, og hvordan dette påvirker isbreene. Filmskaper og eventyrer Sindre Kolbjørnsgard var en av dem. I dokumentaren hans følger man de fire eventyrerne legge ut på en vitenskapelig ekspedisjon i Arktis med mål om å dokumentere klimaendringene gjennom før- og etter bilder av isbreer.
Kolbjørnsgard mener at klimadebatten er for vitenskapelig, og at den derfor blir for fjern for folk flest. Med «Voices of the glaciers» vil han at bildene skal tale for seg selv og få folk til å se klimaforandringene med sine egne øyne. Bildene teamet skulle gjenskape var altså over hundre år gamle bilder av isbreer på Svalbard, og de viser en stor forskjell av mengde med is.
– Bildene er en god måte å visuelt vise fram klimaendringene på, mener han.
1 måned digitalt abonnement
Digital måned
10,- den første måneden, deretter 190,- per måned
for 1 måned
Bestill her
1 år papir og digitalt abonnement
Komplett HELÅR.
1980,-
for 12 måneder
Bestill her
6 måneder papir og digitalt abonnement
Komplett halvår.
1125,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år digitalt abonnement
Digitalt helår
1380,-
for 12 måneder.
Bestill her
6 måneder digitalt abonnement
Digitalt halvår
860,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år komplett sør for Bodø
2430,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her
6 måneder komplett sør for Bodø
1345,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her