Andreplass i forskningskonkurranse:
– Et imponerende stykke elevforskning
Live Strømshoved (18) fra Longyearbyen skole stakk onsdag av med andreplassen i forskningskonkurransen Holbergprisen i skolen.
Holbergprisen i skolen er en landsdekkende forskningskonkurranse innenfor humanistisk og samfunnsvitenskapelige fag. Elevene ved 20 utvalgte skoler skulle selv skrive en forskningsrapport basert på et selvvalgt tema. Det skal treffe innenfor et felles emne valgt av skolen. For Longyearbyen skole var dette teamet «Unik Svalbard».
I år skal hele 1.053 elever fra hele landet ha deltatt i konkurransen. Det er ifølge Holbergprisen selv ny rekord. Men blant alle disse var det altså en elev fra Svalbard som dro et av de lengste stråene.
Strømshoved hadde skrevet forskningsrapporten «Snøkrabbe – sett i et folkerettslig perspektiv». Prosjektet handler om norsk suverenitet på Svalbard og storpolitisk spill om snøkrabbefisket.
1 måned digitalt abonnement
Digital måned
190,-
for 1 måned
Bestill her
1 år papir og digitalt abonnement
Komplett HELÅR.
1980,-
for 12 måneder
Bestill her
6 måneder papir og digitalt abonnement
Komplett halvår.
1125,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år digitalt abonnement
Digitalt helår
1380,-
for 12 måneder.
Bestill her
6 måneder digitalt abonnement
Digitalt halvår
860,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år komplett sør for Bodø
2430,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her
6 måneder komplett sør for Bodø
1345,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her