Guideforeningen har fryktet ulykker - nå blir de hørt
I dag kan hvem som helst ta på seg jobber som guide på Svalbard både på land og til vanns. Den lokale guideforeningen har jobbet for krav til sertifisering.
INGEN KRAV: I dag stiller ikke lovverket krav til sertifisering verken for guider eller selskaper. I de lokale bedriftene er det likevel mange som har kurs i form av Arktisk naturguide-studiet eller Svalbard Guide Opplæringen. På høy tid at det blir normen, mener guidene selv.
Morten Fredheim Solberg
– Om det ikke blir gjort noe, frykter vi stygge ulykker. Det vil ikke se bra ut for noen, sa Franka Leiterer i styret til Svalbard Guide Association, da Svalbardposten snakket med henne før jul.
Guideforeningen mener svalbardguide-opplæringen til Visit Svalbard bør være et minimum for guidene som skal operere på Svalbard.
De er glade for at regjeringen denne uken varslet at de på nytt vil vurdere krav til sertifiserte guider på Svalbard.
1 måned digitalt abonnement
Digital måned
10,- den første måneden, deretter 203,- per måned
for 1 måned
Bestill her
1 år papir og digitalt abonnement
Komplett HELÅR.
2138,-
for 12 måneder
Bestill her
6 måneder papir og digitalt abonnement
Komplett halvår.
1215,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år digitalt abonnement
Digitalt helår
1600,-
for 12 måneder.
Bestill her
6 måneder digitalt abonnement
Digitalt halvår
950,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år komplett sør for Bodø
2578,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her
6 måneder komplett sør for Bodø
1435,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her