Utstoppet isbjørn-hovedstad
Den typiske Svalbard-turisten lærer Svalbard-historie av Longyearbyens mange utstoppede isbjørner. Vi har 17 av dem.
FORPART: Daglig leder Iris Dahle Bjørkmann i Mary-Anns Polarrigg vil restaurere bjørnebysten i hotellgangen. Den har blant annet mistet en labb. – Historiene om de utstoppede dyrene blir en del av opplevelsen for gjestene, forteller hun.
Audun Bårdseth
Isbjørn er Svalbards merke og merkevare. Det er likevel få turister forunt å oppleve dem i naturen. Derfor er byens utstoppede bjørner populære fotomotiver. En av de mest synlige står for tiden på lager.
– Den er nok byens mest fotograferte isbjørn, tror daglig leder Ronny Strømnes i den nettopp nyåpnede Svalbardbutikken.
Den utstoppede maskoten ble innkjøpt fra Canada for et par sjefer siden. Den får et eget podium over inngangspartiet. I trygg avstand fra klapping og annen slitasje.
1 måned digitalt abonnement
Digital måned
10,- den første måneden, deretter 190,- per måned
for 1 måned
Bestill her
1 år papir og digitalt abonnement
Komplett HELÅR.
1980,-
for 12 måneder
Bestill her
6 måneder papir og digitalt abonnement
Komplett halvår.
1125,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år digitalt abonnement
Digitalt helår
1380,-
for 12 måneder.
Bestill her
6 måneder digitalt abonnement
Digitalt halvår
860,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år komplett sør for Bodø
2430,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her
6 måneder komplett sør for Bodø
1345,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her