Isbjørnspor observert i Bjørndalen
Mens bjørnen trolig dro til sjøs, har Sysselmesteren fått flere meldinger om snøskred.
Tirsdag klokken 14.30 ble det meldt inn observasjon av isbjørnspor i Bjørndalen. Sysselmesteren har vært ute og sjekket, og kan fortelle at sporene gikk mot sjøen og at bjørnen trolig har dratt sin vei via sjøruten.
Det er også registrert flere snøskred den seneste tiden. Både i Mälardalen klokken 11.30 og i dalen opp til Linken klokken 16.35, fikk Sysselmesteren inn meldinger om at det hadde gått fjernutløste skred. Begge skredene er anslått til å ha en bruddkant på rundt 300 meter.
- Begge var fjernutløste og meldt inn av de som utløste det, det er ingen som har blitt tatt eller skadet, sier sysselmesterførstebetjent Silje Høysæter.
Sysselmesteren oppfordrer til at folk viser stor aktsomhet i når de ferdes i terrenget. Faregraden på snøskred er betydelig onsdag og torsdag.