«Tryllefløyten» bergtok publikum:
Engler, vin og sang i ellevill opera
Svalbards første opera kan få plass i Guinness rekordbok som verdens nordligste. Men fremfor alt ble dette en uhyre morsom kulturopplevelse.
Storsatsing: Mozarts «Tryllefløyten» er en ellevill blanding av opera, musikal og komedie som lørdag kveld beruset et fullsatt kulturhus. Ivar Magnus Sandeve (f.v.) som prins Tamino, englekoret Tuva Sverkeli, Tine Westby Thorstad og Mia Ekeblad Eggenfellner og Jørgen Magnus Haslum som den lekne fuglefangeren Papageno i grønn FK-dress.
Foto: Per Annar Holm
Wolfgang Amadeus Mozart forlangte gratis øl til publikum da «Tryllefløyten» hadde premiere den siste septemberdagen i 1791.
Få måneder senere døde geniet. Han etterlot seg en verden av fantastisk musikk, men også så mange ubetalte regninger at enken måtte få hjelp av en familievenn til å legge ham i en umerket grav på St. Marx-kirkegården i Wien.
«Tryllefløyten» er fortsatt en av verdens mest populære operaoppsetninger, og denne helgen kom den helt opp til 78 grader nord.
1 måned digitalt abonnement
Digital måned
10,- den første måneden, deretter 203,- per måned
for 1 måned
Bestill her
1 år papir og digitalt abonnement
Komplett HELÅR.
2138,-
for 12 måneder
Bestill her
6 måneder papir og digitalt abonnement
Komplett halvår.
1215,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år digitalt abonnement
Digitalt helår
1600,-
for 12 måneder.
Bestill her
6 måneder digitalt abonnement
Digitalt halvår
950,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år komplett sør for Bodø
2578,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her
6 måneder komplett sør for Bodø
1435,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her