1920-2020:
Gammelkaia i Ny-Ålesund 100 år
De første årene etter 1916 var Ny-Ålesund uten kai, men gruvebyer på Svalbard må ha kai. Kullet skal skipes ut, og gods og folk skal på land. I 1920 kom Gammelkaia.
På 1970-tallet lå en del av en tre-skipsmast inntil veggen på vestsiden av det som da var butikken, og som nå er Ny-Ålesund Museum. Kjøkkensjef Paal Y. Johansen fortalte i 1976 at det var en del av en mast fra skipet «Vega» som ble brukt i Ny-Ålesunds første kai. Johansen kom til Ny-Ålesund i 1967 og hadde gode kunnskaper om byens historie gjennom hans gode kontakt med ansatte fra gruvetiden.
I dag ligger mastedelen øst på terrassen til Mellageret. Den er av tre, er 3,32 meter lang med diameter 38 centimeter. Det er seks rundtgående jernbeslag og i én ende er det deler av to rundtgående treskiver. Treverket er uttørket og oppsprukket, mens jernedelene er rustet, men hele.
Båten som ble kai
1 måned digitalt abonnement
Digital måned
190,-
for 1 måned
Bestill her
1 år papir og digitalt abonnement
Komplett HELÅR.
1980,-
for 12 måneder
Bestill her
6 måneder papir og digitalt abonnement
Komplett halvår.
1125,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år digitalt abonnement
Digitalt helår
1380,-
for 12 måneder.
Bestill her
6 måneder digitalt abonnement
Digitalt halvår
860,-
for 6 måneder
Bestill her
1 år komplett sør for Bodø
2430,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her
6 måneder komplett sør for Bodø
1345,-
Full digital tilgang, eAvis og papirutgaven én gang i uken.
Portotillegg pr. avis fra Bodø og sørover pålydende kr 10,-
Bestill her